Follow Us:

Commander-in-Chief of the Peruvian Navy

<Almirante> Fernando Raúl Cerdán Ruiz

Commander-in-Chief

Almirante Fernando Raúl Cerdán Ruiz

He was born on April 26, 1961 in Lima, Peru. He went to Divina Trinidad High School. He joined the Peruvian Naval Academy on March 1, 1978, graduating as Ensign on January 1, 1983.

He is a specialist in Submarine Warfare and in Submarine Weapons. Graduated in the following programs: Basic Staff, Submarine Operations and Advanced Tactics, Command and Staff and High Command at the Peruvian Naval War College; he took courses like High Command at the Chilean National Academy of Political and Strategic Studies, Active and Collaborative Methodologies in Higher Education at Pontificia Universidad Católica del Perú, and Crisis Management and Strategic Leadership for Defense.

He holds Master's Degrees in Business Administration (MBA), in People Management and graduated in Public-Private Partnerships, whole held at Universidad del Pacifico. He completed the Advanced Business Administration Program at Graduate School of Business (ESAN), Senior Executive Management for Defense at Graduate Business School (CENTRUM), and Senior Management at Universidad de Piura.

He took OFFSET courses in Peru and Spain, having actively contributed at the Conferences of the Global Offset and Countertrade Association (G.O.C.A.) as a speaker and participant since 2009.

He is been on board Peruvian Navy ships like B.A.P. Larrea, B.A.P. Casma, and B.A.P. Antofagasta. He was Executive Officer on B.A.P. Antofagasta and Commanding Officer on B.A.P. Islay.

During his tenure ashore, he has been Secretary Officer of the Center of Technical Instruction and Naval Training, Chief of the Bravo Company of Combat Battalion No. 3, Head of the BCS. "Atalaya" and "Nueva Requena" of Combat Battalion No. 3, Academic Secretary of the Submarines Academy, Deputy Chief of the Submarines Academy, Head of Planning, Programs and Budget of the General Administration Office of the General Directorate of Economy, Secretary Officer of the General Directorate of Material, Head of the External Front and War Game of the General Command of Pacific Operations, Chief of the Marine Electronics Industrial Service and Head of Arms and Electronics, Head of Project Arms and Electronics Sector of the Marine Industrial Service- Callao, Naval Attache to the Embassy of Peru in Chile, and Chief of Staff of the Submarine Force Command.

He is the bearer of the following military awards: Order of Admiral Miguel Grau and Peruvian Cross of Naval Merit (Grand Cross),  "Peruvian Army Medal", Chilean Order of Naval Merit, (Knight), Colombian Medal for Outstanding Service to Submarine Force. 

On January 1, 2009, the government confered him the rank of Rear Admiral becoming General Director of Material Resources for Defense in the Ministry of Defense.

On January 1, 2011, he assumed the position of Naval Enlistment Director.

During 2012 and 2013 he served as Commander of the Submarine Force.

On January 2, 2014 he assumes the Deputy Chief of the Navy General Staff position.

On October 10, 2014, the government confered him the rank of Vice Admiral, by Supreme Resolution Nº565-2014-DE / MGP, and on January 1, 2015 he assumed the position of Navy General Inspector.

On January 1, 2017, he assumed the position of General Commander of Pacific Operations.

On October 30, 2018, the government confered him the Commander-in Chief of the Peruvian Navy position by Supreme Resolution Nº158-2018-DE.