Follow Us:

VICE ADMIRALS

Vice Admiral Chief of the Navy General Staff  Manuel Santiago Váscones Morey

Chief of the Navy General Staff

Vice Admiral Manuel Santiago Váscones Morey

He was born on November 30, 1961 in Bellavista - Callao. He went to Liceo Naval Almirante Guise High School. He joined the Peruvian Naval Academy on March 1, 1978, graduating as Ensign on January 1, 1983.

He is a specialist in Surface Warfare and Naval Engineering and graduated in the following programs: Basic Staff, and Command and Staff at the Peruvian Naval War College. He holds a Master's Degree in Development and National Defense.

He is been on board Peruvian Navy ships like B.A.P. Aguirre, B.A.P. Pariñas, B.A.P. Sánchez Carrión, B.A.P. Ilo, B.A.P. Santillana, B.A.P. Carvajal. He was Executive Officer on BAP. Montero, Commanding Officer on B.A.P. Supe and B.A.P. Villavisencio.

He has been General Superintendent of Production and Head at the Marine Industrial Services of Chimbote, Head of the Materials Department of the Peruvian Naval Academy, Inspector of the Naval Inspectorate General, Head of the Logistics Department of the Command of the Fourth Naval Zone and FT-100, Officer of the 4th. Section of the General Staff of the Pacific Operations Command, Head of Fleet Department of Commercial Shipping Office, Head of Procurement Department of Supply Division, Head of International Affairs Division, Department of Policy, Strategy and Oversight General Staff of the Navy, and Head of the Department of Policy, Strategy and Supervision of the Navy General Staff.

On January 1, 2009, the government confered him the rank of Rear Admiral becoming  Commander of the Third Naval Zone. On January 1, 2010 he assumed the position of Deputy General Inspector of the Navy.

January 1, 2011 assumes the position of Director of the Navy Welfare.

On January 1, 2012, assumed the Command of the Naval Surface Force.

On January 2, 2014, he assumes the position of Chief of Staff of Command  General of Pacific Operations.

On January 1, 2015, the government confered him the rank of Vice Admiral.

On January 2, 2015, he assumes the position of Director General of Navy Personnel.

In 2015, the Senior Management Program (AD) 2015 was successfully completed at the School of Management at University of Piura from May 5 to September 15, 2015.

On January 1, 2017, he assumes the position of Director General of Captaincies and Coast Guard.

On October 30, 2018, he assumes the position of Chief of the Navy General Staff.